Aktuálne podujatia

Skupinové meditácie

1059.jpg

Aby sme dokázali odolávať každodennému stresu, aby sme videli možnosti, ktoré nám prináša život a dokázali ich využiť, aby sme s ľahkosťou zvládali aj tie najnáročnejšie životné situácie, musíme v prvom rade upokojiť našu myseľ. Bežne totiž pripomína zraneného koňa, ktorého bolesť a strach poháňa k rýchlemu, no bezcieľnemu cvalu. Nedokážeme naň vysadnúť, o skrotení nemôže byť ani reči. Nemáme prakticky žiadnu šancu, že nás odvezie, kam potrebujeme. Ak ide o veľké diaľky, sme bez neho úplne stratení. A tak sa musíme naučiť ho najskôr privolať. Neskôr sa mu snáď budeme vedieť prihovoriť, pohladiť ho a upokojiť, spriateliť sa s ním. Jedného dňa naň možno vysadneme, začneme sa učiť jazdiť. Po istom čase sa práve na jeho chrbte môžeme vydať k vlastným životným cieľom. Nech už sa zdajú byť akokoľvek ďaleko, teraz máme silného pomocníka a priateľa, s ktorým sa k nim konečne máme šancu dostať. Presne tak je to s našou mysľou. Ak ju nemáme pod kontrolou, môžeme byť akokoľvek aktívni, no v skutočnosti sa nepohneme z miesta. Ak ju nemáme pod kontrolou, naše aktivity jednoducho nebudú dávať hlbší zmysel. Ak ju však upokojíme, možno dokonca ovládneme, náš život sa zmení na príliv harmónie. Zaplaví nás pokoj, sebaistota, budeme presne vedieť kde sme a kam sa máme vydať, aby sme dosiahli vytúžené šťastie. Tento proces práce s mysľou sa nazýva meditácia a naučiť sa ju môže každý. Aj preto ponúkame pravidelné meditácie pre širokú verejnosť – vyhradené sú pre ňu utorkové večery v pokojnej a motivujúcej atmosfére svätyne v Tibetskom parku mieru a harmónie.

Meditačné ústrania

ustrania.jpg

Tibetský park mieru a harmónie je výnimočným miestom. Nie preto, že nasleduje východný štýl architektúry. Ani preto, že je európskym centrom jednej z línií tibetského budhizmu. Dokonca ani preto, že sa v jeho priestoroch nachádza socha Budhu v nadživotnej veľkosti, ktoré sú na celom svete iba tri. V prvom rade ide o priestor, kam môže záujemca o skutočnú spiritualitu prísť, aby pod vedením skúsených učiteľov meditácie pobudol v kratšom či dlhšom meditačnom ústraní. Samozrejme je potrebné, aby predtým prešiel výukou v rámci Akadémie tibetských náuk, osvojil si teoretické poznanie o fungovaní mysle a naučil sa skúmať svoju myseľ a procesy, ktoré s v nej odohrávajú. Ak sa chceme zbaviť negatívnych vlastností či škodlivých mentálnych zvykov, musíme najskôr spoznať, prečo sa objavujú a ako s nimi pracovať. Ak chceme pocítiť esenciu skutočného pokoja a harmónie, či ju dokonca prehĺbiť, musíme sa s ňou pochopiteľne vedieť najskôr spojiť. Každé jedno meditačné sedenie môže byť v tomto prínosom, predsa však ide o dlhodobú prácu na sebe. Ak má byť efektívna, nemali by sme pri nej byť rušení starosťami bežných dní. Práve preto je tu otvorená možnosť meditačných ústraní, kedy jednotlivec rôzne dlhý čas cieľavedome pracuje na poznaní svojej mysle a postupne ju kultivuje k čoraz väčšej jemnosti, súcitu a hlbokej vnútornej múdrosti. Vzrastá v ňom láskavosť a ohľaduplnosť voči sebe i voči svojmu okoliu, môže sa dokonca stať vzorom pre ostatných. Svojim vlastným príkladom tak vytvára možnosť, aby sa láska a súcit mohli šíriť naprieč celou spoločnosťou. 

Akadémia tibetských náuk

atn

Sme spokojní s našim životom? Sú to otázky, na ktoré často začneme hľadať odpovede až vtedy, keď sa ocitneme v krízových situáciách. Napríklad keď stratíme niekoho blízkeho, alebo keď sa prihlási závažnejšie ochorenie.
Prirodzenou súčasťou života moderného človeka je stres, uponáhľanosť, nepokoj a psychická nerovnováha. Tieto negatívne stavy vedomia sa stali takými silnými, že ich moderný človek iba prežíva – prakticky bez možnosti niečo s nimi urobiť. A tak sa začíname točiť vo víre emocionálnych výbojov a z nich plynúcich ťažkostí. Unikajú nám práve hodnoty, uniká nám možnosť žiť naozaj šťastný život so všetkými jeho benefitmi. Koľkokrát sme už počuli, že šťastie závisí od nášho vnútorného postoja a predsa s touto myšlienkou akosi nevieme pracovať.
Aby sme sa to naučili, aby sme mali šancu vykročiť smerom k pokojnejšiemu a spokojnejšiemu životu, aby sme prestali byť ovládaní našimi emóciami a zbytočným nadmerným premýšľaním, potrebujeme vedenie. Niekoho, alebo niečo, kto nám ukáže, ako sa postupne posúvať k šťastiu a harmónii v našom živote. 
Akadémia tibetských náuk, pod vedením skúsených učiteľov meditácie a tibetskej psychológie, je špeciálne zostavený súbor dvanástich víkendových učení, počas ktorých budeme mať šancu posunúť svoj život k omnoho spokojnejšiemu prežívaniu. Práve vďaka východným, budhistickým náhľadom našli svoju stratenú vnútornú silu a harmóniu tisíce západných ľudí. Je ti teda veľká šanca, že pomôžu aj nám.

ATN - náplň ročného štúdia (pdf na stiahnutie)