Nebojácna smrť - učenie Tulku Lobsang Rinpočeho

dvojdňové učenie o procese smrti

Tulku Lobsang Rinpoče je 8. reinkarnácia tibetského lámu Nyentse, budhistický majster, učiteľ, liečiteľ, lekár tradičnej tibetskej medicíny a astrológ.
 
Smrť je jednou z najdôležitejších udalostí v našom živote. Všetci budeme čeliť smrti, bez ohľadu na to, kto sme. Vieme to a predsa akosi zabúdame. Možno práve kvôli strachu z neznámeho často predstierame, že smrť neexistuje. Ale podľa budhistického učenia je smrť príležitosťou. Je to chvíľa, kedy môžeme byť v našej skutočnej prirodzenosti – v jasnom svetelnom stave mysle.
 
Smrť nie je len niečo, čo sa deje navonok (ľudia nás vidia ako mŕtvych), ale je to aj niečo, čo sa deje vo vnútri. Je to zážitok tela a mysle. Budhizmus presne vysvetľuje túto skúsenosť. Elementy, ktoré tvoria naše telo a myseľ, sa jeden po druhom rozpúšťajú do seba. Každé rozpustenie vytvára určitý duševný stav. Môže sa to zdať veľmi cudzie, ale v skutočnosti to zažívame každých 24 hodín. Toto sa nazýva „malá smrť“ a stane sa to, keď zaspíme. Spôsob, akým zaspíme, je presne taký, ako zomrieme. Môžeme použiť malú smrť, aby sme sa trénovali a naučili sa navigovať v tejto skúsenosti. Takto sa pripravujeme na nebojácnu smrť.

Ak sa dokážeme naučiť, ako rozpoznať a zotrvať v jasnom svetle, ku ktorému dochádza pri smrti, bude to mať hlboký vplyv na náš ďalší život. V stave medzi životom a smrťou, zvanom Bardo, sa môže objaviť všeličo a vyvolať naše emócie. Toto je presne ako sen. Nie je to skutočné, ale vytvára to v nás skutočné reakcie. Musíme sa naučiť rozpoznať tento sen a zachovať si pokojnú, jasnú myseľ, pretože na tom záleží najviac.
 
Vzhľadom na obmedzenú kapacitu miestnosti je potrebné sa vopred registrovať e-mailom na adrese info@jonang.sk.

Vstupné: 120 eur

 

Čas a miesto konania